Uverejnené Vložiť komentár

Dekameron z višní

Predstavujeme Vám ďalšie zaujímavé ovocné vínko z limitovanej edície Dekameron. Tentokrát z višní. Farbu má tmavo rubínovo červenú, vôňu sladkých višní v čokoláde a čerstvo upraženej kávy, chuť príjemnú ovocnú s jemnou ovocnou dochuťou a sviežou kyselinkou.

Limitovaná morová edícia “Dekameron” obsahuje 6 druhov vín a príbehov (niektoré vína majú 1, niektoré 2 príbehy). Giovanni Boccaccio napísal Dekameron aby rozveselil Florenťanov zasiahnutýchh morovou ranou v 14. storočí. Túto limitovanú edíciu vyrobili, aby Vás rozveselila v čase dnešnej covidovej morovej rany. Etiketu zdobí reprodukcia ilustrácie príbehu z Dekameron od Maestro di Jean Mansel (1430-1450).

Uverejnené Vložiť komentár

Edícia “DEKAMERON”

dekameron

Dnešný príbeh je o ovocnom víne z arónie a čiernych ríbezlí z edície “DEKAMERON”, r.2020. 

Jeho farba je sýta višňová až rubínová, vôňa po čiernych ríbezliach, jarabine a lesnom ovocí, chuť ľahká ovocná, po tmavom bobuľovom ovocí. Limitovaná morová edícia “Dekameron” 50 a 55 fliaš, s osobným venovaním. 

Táto edícia obsahuje 6 druhov vín a 10 príbehov (niektoré vína majú 1, niektoré 2 príbehy). Giovanni Boccaccio napísal Dekameron aby rozveselil Florenťanov zasiahnutých morovou ranou v 14. storočí.

Túto limitovanú edíciu sme vyrobili, aby Vás rozveselili v čase dnešnej covidovej morovej rany. Etiketu zdobí reprodukcia ilustrácie príbehu z Dekameron od Maestro di Jean Mansel (1430-1450), K vínu je priložený príbeh z Dekameronu. 

Deň šiesty, príbeh šiesty a siedmy.

Uverejnené Vložiť komentár

SAUVIGNON Fusion

nichta

V kolekcií FUSION vinárstva Nichta nájdete vína z odrôd, ktoré sa pestujú v rôznych častiach sveta, ale svoje miesto majú aj v našich vinohradoch. Vína z tejto kolekcie predstavujú ich podobu v našich podmienkach a umožňujú vám porovnať ich charakter.

Čo poviete na tento Sauvignon? My vnímame intenzívnu vôňu broskyňového pyré a bazového kvetu. V chuti pripomína sušené ovocie a nektarinku. Osviežujúci prejav podopiera výborná acidita a dobrá harmónia. Aj toto víno pochádza z jedných z najkrajších vinohradov na Slovensku. NICHTA winery&vineyards ponúka vína z jedinečného sopečného podložia, rastúce na južných svahoch Štiavnických vrchov.

Pre vinárstvo NICHTA bola od začiatku otázka vlastných vinohradov prioritou. Vedeli, že kvalitné víno sa dá vyrobiť iba z hrozna, na ktoré budú mať ako vinohradníci bezprostredný vplyv. Postupne rozširovali plochu vinohradov a dostali sa z pôvodných dvadsaťpäť árov na súčasných tridsať hektárov. Dnes majú vinohrady v troch polohách. Močiarno a Kruhy v katastri obci Čajkov a Baričky v katastri obci Drženice.

Uverejnené Vložiť komentár

Pinot Noir D.S.C 2015 LIMITED

noir

Vína v kolekcií LIMITED vinárstva Nichta sú spojením kvalitného ročníka, jedinečnej odrody a dostatku času. Nájdete tu výnimočné vína, ktoré boli vyrobené iba v limitovanom množstve. Dunaj, Pinot noir a Riesling zreli dlhý čas v dubových sudoch. 

RULANDSKÉ MODRÉ barrique v kolekcii Limited zrelo 35 mesiacov v dubových sudoch. V okamihu Vás očarí tmavšia červená farba a zamatová vôňa plná lesného ovocia, hlavne maliny a ostružiny doplnená jemným čokoládovým tónom. 

Chuť je komplexná, ovocno-minerálna s jemnými trieslovinami a barikovou dochuťou. Doporučené k jedlu: Pečený bažant plnený s foie gras. Podávať pri 15 – 17° C. Pre komplexné otvorenie vône a chuti odporúčame dekantáciu do karafy. Fľašová zrelosť 3 – 9 rokov.

Uverejnené Vložiť komentár

Frizzante rosé zo 100% syrahu

BLAHO

Vinárstvo Igor Blaho bolo založené v roku 2004 pánom Igorom Blahom, ktorému svet vínka tak učaroval, že už nechcel víno vyrábať len na amatérskej úrovni, ale chcel sa o vína zo svojej produkcie podeliť s ostatnými milovníkmi a gurmánmi tohto nápoja. 

A pustil sa do toho naozaj odhodlane. V blízkosti obce Zeleneč vysadil vlastné vinice so zameraním na červené odrody s prevahou slovenských novošľachtencov, ako sú Dunaj, Nitra, Váh, Hron, Rimava, Rudava, Rosa, Torysa. Ale zostal verný aj známejším odrodám, ktoré majú v slovenskom vinárstve dlhšiu tradíciu, ako napr. Alibernet, Rulandské modré, Portugal modrý, Zweigeltrebe, Svätovavrinecké. 

Má vysadené aj odrody Dornfelder, Acolón, Cabernet Dorsa a Syrah. Práve Frizzante rosé zo 100% syrahu si dnes predstavíme. Farba vína je jemnučká, lososovo-ružová. Vôňa je unikátnou zmesou zrelých malín, červených ríbezlí, čerstvo prekrojeného červeného melóna. V chuti je cítiť dokonalú harmóniu medzi zvyškovým cukrom a príjemnými kyselinkami. Celkovo pôsobí veľmi ovocne, sladko – pikantne.

Uverejnené Vložiť komentár

Bio CABERNET SAUVIGNON rosé FRIZZANTE

bio

Výborný spoločník na letné posedenie – veľkolepé osviežujúce rúžové vínko z mladého vinohradu v konverzii ekologického hospodárstva s malým pretlakom CO2, príjemnou kyselinkou a dlhotrvajúcou perzistenciou. Vlastné hrozno a ručný zber.

Odporúčané menu: pizza, ryby, syry, šaláty, grilované mäsá. Podávať vychladené pri teplote: 6 – 8 °C. 

O rodinnom BIO vinohradníctve a vinárstve VINKOVA ® Hlavným zdrojom surovín sú ich ekologické vinice v Pezinku (BIO hrozno) a Malokarpatskéj oblasti s rozlohou 7 HA a výkup hrozna od vinohradníkov z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Firma sa orientuje predovšetkým na pestovanie odrôd Rizling rýnsky, Tramín červený, Rulandské šedé, Sauvignon, Frankovka modrá, Alibernet, Cabernet Sauvignon, ktoré má vysadené. Ďalej ponúka Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Moravský muškát a v budúcnosti DUNAJ. 

Celá technológia, počínajúc ručným zberom do malých prepraviek, je zameraná na šetrné spracovanie hrozna. Vinárstvo je vybavené pneumatickým lisom, riadeným kvasením a špičkovou filtráciou. Biele vína zrejú v nerezových, časť červených vín vo veľkých drevených a zvyšok v barikových sudoch, v ktorých by v budúcnosti mala vyzrievať aj časť produkcie bielych vín. Vinárstvo sa zameriava na predaj kvalitných fľaškových vín z vlastného BIO hrozna v dobrom pomere ceny a kvality. Až 70 % odbytu smeruje do bratislavských vinoték, gastronomických zariadení a pre privátnych zákazníkov a to systémom vlastnej donáškovej služby firmy VINKOVA.

Uverejnené Vložiť komentár

Pinot noir z Radošiny

Vína z pivnice Radošina sú typické ojedinelým charakterom vo vôni i chuti, získali si priazeň konzumentov, ale aj viacero významných ocenení aj na svetových výstavách. V súčasnej dobe sa radošinské vína dodávajú do siete hotelov a reštaurácií, špecializovaných vinoték a na rôzne spoločenské podujatia. Vína je možné zakúpiť aj priamo v predajni v Radošine.

Aj tento Pinot noir, výber z hrozna, 2018. Víno granátovo červenej farby s vôňou višní, černíc a čokoládových praliniek. Plná chuť černíc a kôstkového ovocia je harmonicky dopĺňaná chuťou horkej čokolády a nastrúhaných mandlí. Výborne sa hodí k plesňovým syrom, talianskej kuchyni, hovädziemu či divine.

Pre dokonalý zážitok podávajte pri 17 – 19° C.

Uverejnené Vložiť komentár

MODRAGNE 7 – Brut – Méthode Traditionnelle

brut

Tradičný pestovateľský sekt z odrody Pinot blanc. Jemne lisované celé strapce, fermentácia do sucha, ročné zrenie na hrubých kvasniciach bez sírenia, fľašovanie do sektových fliaš a následná druhá fermentácia, ročné zrenie, ručná remuáž a degorzáž. To všetko vytvorilo najkrajšie svedectvo vinohradníckej pôdy, práce a našej snahy.

Jemná smotanovo-kvasinková vôňa, hladký jazýček, s neustálym nutkaním stále pocucávať tento sekt vo vani. Takto krásne opísali svoj sekt vinári z Fedor Malík & syn. Vinárstvo ponúka vína z Modry, z Malých Karpát, z ich vinohradov. Vďaka redukovaným úrodám, náročným zeleným prácam a trvalo udržateľnému prístupu bez použitia herbicídov sa im z hrozna z prvotriednych modranských vinohradov darí dorábať vína s komplexným prejavom. Základom vinifikácie sú moderné technológie s dôrazom na prirodzený vývoj a autenticitu vína. Vína sú určené pre náročných ľudí, ktorí vo víne hľadajú príbeh, myšlienku a charakter. „Naše vína chutia našim hroznom, vinohradníctvom a Modrou. A tak to má byť.“ hovoria.

Uverejnené Vložiť komentár

Výnimočná chuť klasickej metódy…

hacaj

Vinárstvo HACAJ je malé rodinné vinárstvo z Pezinka vo výnimočnom malokarpatskom regióne. V súčasnosti vyrábajú najmä šumivé vína vyrobené klasickou šampanskou metódou a ako doplnok aj tiché odrodové vína. Venujú sa aj vínnej turistike vo vyše 300-ročnom vinohradníckom dome v centre Pezinka a vo vyše 40-ročnom vinohrade Sauvignon v známej lokalite Grefty. Víno z ich dielne – Feteasca Regala Extra Dry Vintage 2018 je šumivé víno s ovocno–kvetinovým charakterom vo vôni. Chuť je napriek vyššej dozáži ľahká a svieža s hladkým telom a jemným perlením. Dochuť je harmonická a elegantná. Feteasca regala alebo Pesecká leánka je rumunská odroda, ktorá vznikla začiatkom 20. storočia. Podľa rumunských prameňov je krížencom odrody Dievčie hrozno a pôvodnej rumunskej odrody Grase de Cotnari.

Uverejnené Vložiť komentár

Svätovavrinecké D.S.C. 2018

nichta

Svätovavrinecké je stredne neskorá muštová odroda, ktorá patrí k širšej rodine odrôd Pinot. Vznikla zrejme vo francúzskom regióne Alsasko spontánnym krížením odrody Pinot Noir so zatiaľ bližšie neurčenou odrodou.

Svätovavrinecké D.S.C. 2018 z vinárstva Nichta má rubínovo červený vzhľad s granátovým odleskom. Očarí Vás vôňa višní a kvetín. Šťavnatá chuť s ľahkým telom a svižnou kyselinkou a karamelovo-mandľovým záverom. Spoločnosť NICHTA winery&vineyards založil Branislav Nichta v roku 1997, čím nadviazal na vinársko-vinohradnícke tradície rodiny, ktoré siahajú do začiatku dvadsiateho storočia. Jeho prvý dotyk s vinohradníctvom je spojený s dvadsaťpäť árovým vinohradom, ktorý zdedil po dedovi a začal ho postupne zveľaďovať.

Dnes sa jeho vinohrady v okolí Čajkova rozprestierajú na ploche tridsiatich hektárov a ich hrozno patrí medzi to najkvalitnejšie na Slovensku. Zrejme ako kroky každého začínajúceho vinára, aj tie jeho viedli cez výrobu domáceho sudového vína. Vďaka týmto prvým pokusom lepšie spoznal svoje hrozno, naučil som sa s ním narábať s úctou, poučil sa z vlastných chýb a dopracoval sa k ozajstnému vínu.