Uverejnené Vložiť komentár

Stálica od Víno Skovajsa – Chardonnay 2020

Skovajsa

Chardonnay sa pestuje takmer vo všetkých vinohradníckych oblastiach sveta a preto si túto odrodu môžeme vychutnávať v nekonečnom množstve rozmanitých prevedení. Vína z tejto odrody sa výrazne líšia v závislosti od vinárstva. Preto sa poďme pozrieť konkrétne na toto z vinárstva Skovajsa.

Radí sa medzi akostné odrodové vína s CHOP (Chráneným označením pôvodu), vínko je to veľmi šťavnaté, suché a obsahuje 13% alkoholu. Hrozno pochádza z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti z vinohradu nad Pezinkom, ktorý sa rozprestiera na území honu Grefty II.

Farba je zlatistá s jemným odtieňom zelenej. Aromatický prejav vínka je sladko – ovocný s nádychom žltého tropického ovocia. Chuť je Plná a ovocná, dotvorená šťavnatými kyselinkami.

Vinohradníctvu a vinárstvu sa venuje rodina zakladateľov vinárstva Skovajsa už niekoľko generácií. Na túto tradíciu nadviazali v roku 1991, kedy sa začali starať o v reštitúcii vrátené vinohrady a vyrábať prvé sudové vína. Postupom času si začali uvedomovať, že nechcú zostať len pri sudovom víne a v roku 2006 začali fľašovať prvé vína, s ktorými postupne získali tituly šampiónov na všetkých známych slovenských výstavách.